Ekonomi

“İhracat artış hızının en yüksek değerini Kasım ayında görüyoruz”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Lideri Ayhan Zeytinoğlu, bu yılın kasım ayı ihracatının en yüksek değeri kasım ayında gösterdiğini belirtti.

Zeytinoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın kasım ayına ait kesintili dış ticaret istatistiklerini değerlendirdi.

Kasım ayında ihracatın 21 milyar 854 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ihracatta geçen yılın aynı ayına göre artış oranının yüzde 1,9 olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Kasım ayında bu ihracat rakamının en yüksek değer olduğunu görüyoruz. ihracat artışındaki yavaşlamaya rağmen 253,5 milyar dolara ulaştı.

Rusya ile ihracat artışındaki ivmenin Kasım ayında da devam ettiğine ve Kasım ayında Rusya’nın Türkiye’nin ihracatında dördüncü sırada yer aldığına işaret eden Zeytinoğlu, “İhracat yaptığımız ilk beş ülkeden en fazla ihracat artış oranı yüzde 104,9 ile Rusya oldu. İtalya’ya ihracatımızda yüzde 4,3 düşüş, Almanya ile yüzde 5,3, ABD ile yüzde 4,6 ve Irak ile yüzde 7,1 artış görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

İthalatın kasım ayında yüzde 14 artışla 30 milyar 655 milyon dolar olduğunu belirten Zeytinoğlu, ithalatın alt kalemleri incelendiğinde hammadde (ara malı) ithalatında yüzde 11, 14,9 artış olduğunu söyledi. yatırım (sermaye) malı ithalatında yüzde 40,6, tüketim malı ithalatında ise yüzde 40,6’dır. yaşananları kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu